ILLÓOLAJOK A TERÁPIÁBAN
Az utóbbi években számos olyan felmérést végeztek, melyeknek célja az volt, hogy áttekintsék az ún. komplementer eljárások iránt felmerülő igényeket és azok mértékét. E felmérések eredményei egybehangzóan azt mutatták, hogy Európában és az Egyesült Államokban egyaránt nő a komplementer orvosi eljárások iránti igény, és az akupunktúra, a homeopátia, illetve a fitoterápia mellett az aromaterápia iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés.
Az illóolajok terápiás alkalmazásával kapcsolatos kutatások (és képzések) a legintenzívebben Franciaországban, Angliában, az Egyesült Államokban és Ausztráliában folynak. A különböző kísérletek eredményeinek jelentős részét aromaterápiás szaklapokban adják közre, de az akadémikus orvoslás szakfolyóirataiban is szép számmal találhatók tanulmányok az illóolajokkal és aromaterápiás készítményekkel végzett kutatások eredményeiről.
A különböző kísérletek jellegük alapján több csoportba sorolhatók. Egy részük alapkutatás, melynek keretében például az illóolajok felszívódását, az illóolaj alkotórészek hatásmechanizmusát, biológiai értékesíthetőségét és egyéb, az illóolajok használatával kapcsolatban felmerülő kérdést vizsgálnak. Nagyon sok mikrobiológiai kísérletet végeznek az illóolajok és egyes alkotórészeik antimikrobiális hatásainak minél jobb megismerése érdekében (több illóolaj használata is ígéretesnek látszik az antibiotikumokkal szemben rezisztens kórokozók elleni védekezésben). Ugyancsak jelentős számban folytatnak olyan kísérleteket, melyekben az illóolajoknak az izolált szöveteken, ill. kísérleti állatokban mesterségesen kiváltott kórfolyamatokra kifejtett hatásait tanulmányozzák.
A felsoroltak mellett szép számmal találhatók olyan klinikai kísérletek eredményeiről szóló beszámolók, melyeknél a kísérletekbe egészséges önkénteseket és/vagy betegeket vontak be. Az egyik ismert orvosi adatbázisban (PubMed) több száz "aromaterápiás kísérlet" eredményei és adatai érhetők el. Ezek összegzése azt mutatja, hogy legalább 50 féle illóolajra (a legtöbbet vizsgált illóolajok között említhető a levendula, a borsosmenta, a rozmaring, az eukaliptusz, vagy a kakukkfű), több illóolajos és a terápiában széles körben alkalmazott gyári készítményre, illetve számos illóolaj alkotórész (például mentol, cineol (eukaliptol), linalool) terápiás alkalmazhatóságára, a terápiás alkalmazásuk során várható mellékhatásokra, az "illóolajos" terápia tűrhetőségére és egyéb kérdések tisztázására (pl. terápiás költségek csökkentése) vonatkozóan találhatók adatok.
A tudományos kísérletek eredményei alapján a légutak, a bőr és a húgyutak kórokozói ellen például a kakukkfű, a levendula, a teafa, az eukaliptusz, a fahéj és a szegfűszeg illóolajai lehetnek hatékonyak. Gyulladáscsökkentő hatásúnak bizonyult például a teafa, az eukaliptusz, valamint a levendulaolaj két fontos összetevője, a linalool és a linalil-acetát. Vannak olyan illóolajok (ilyen például a teafa, a fahéj, a mirha, vagy a szegfűszeg illóolaja), amelyek a kísérleti eredmények alapján például a szájüreg bizonyos betegségeinek (szájnyálkahártya-gyulladás, fogínygyulladás, fogágy-gyulladás, afta stb.) kezeléséhez nyújthatnak segítséget.
Az illóolajokkal és az aromaterápiás készítményekkel folytatott kísérletek jelentős része foglalkozik a szorongással, a stresszoldással és a nyugtató hatás vizsgálatával, valamint az alvásminőség javításával és az alvás időtartamának megnyújtására alkalmas illóolajok tanulmányozásával, illetve az álmatlanság kezelésére megfelelő illóolajok kiválasztásával. Az említett területeken biztató eredményeket mutató olajok között található a levendula-, a narancsvirág-, a rózsa-, a citromfű-, a római kamilla-, a macskagyökér-, az édesnarancs- vagy a muskotályzsályaolaj. A sokakat érintő fejfájás mérséklésében a borsosmenta illóolaja (pontosabban a 70%-os etil-alkohollal készült, 10% illóolajat tartalmazó illóolajos-alkoholos kivonat) bizonyult a kísérletek alapján a leghatékonyabbnak.
Az illóolajok és az aromaterápiás készítmények kutatásának két további fontos területe a "reumás-ízületi megbetegedések" kezelésében használható fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, illetve a vázizomzat görcseit mérséklő hatások vizsgálata (ilyen hatású olajok az eukaliptusz, az erdeifenyő, a borsosmenta, a rozmaring, a bors vagy a gyömbér) és a különböző bőrbetegségek (pl. bőrgombásodás, enyhe és középsúlyos akne, foltszerű kopaszodás stb.) kezelésére alkalmas illóolajok tanulmányozása. Ez utóbbi területen biztató tudományos eredmények találhatók az alábbi illóolajokra: teafa, kamilla, cickafark, kakukkfű és levendula.
Hazánkban jelenleg legalább 100 féle illóolaj és 100 féle, hatóanyagként illóolajat (is) tartalmazó galenusi készítmény, gyógytermék, gyógyszer van forgalomban (a fenti szám tehát nem tartalmazza az illóolajos kozmetikumokat!), melyek között vannak:
• külsőleges alkalmazásra szánt készítmények - összetételük alapján mozgásszervi panaszok és zárt sportsérülések kiegészítő kezelésére alkalmas masszázsolaj, fürdőolaj, bedörzsölőszer, krém, kenőcs stb.,
• bőr- és szájápoló szerek,
• légutakra ható belsőleges és külsőleges szerek,
• emésztőrendszerre ható szerek,
• valamint a vizeletkiválasztó szervekre ható, nyugtató és egyéb készítmények.
A főként kozmetikumként forgalomban lévő ún. aromaterápiás készítmények (masszázs- és fürdő-olajok, aromaterápiás kozmetikumok, szaunaolajok, légfrissítők) iránt egyre jobban nő a kereslet, és e készítmények az öngyógyításban is egyre nagyobb teret kapnak, elsősorban a megelőzésben, ill. a fizikai és a mentális közérzet javításában.
A fentebb több helyütt, illetve a portál aromalámpás párologtatást, inhalálást, aromafürdőt, aromamasszázst és az illóolajokkal végzett borogatást tárgyaló cikkeiben leírtak szerint egy-egy illóolajjal, illóolaj-keverékkel, masszázsolajjal és fürdőolajjal (az illóolajok kiválasztására példák a portál többi cikkeiben is találhatók) az alábbi panaszok és betegségek megszüntetéséhez, illetve kezeléséhez tudunk hozzájárulni (zárójelben az illóolajok alkalmazásának módja; az illóolajok kiválasztásához a portál többi cikkei is segítségül szolgálnak):
• depresszió és stresszoldás (aromalámpa, aromafürdő, aromamasszázs)
• hűléses megbetegedések (inhalálás, aromafürdő, szobák légterének fertőtlenítése)
• fejfájás mérséklése (borsosmentaolaj alkoholos oldatával végzett masszírozás nyakon, ill. homlok- és halántéktájékon), valamint
• izomláz, hátfájás és derékfájás (masszázs, aromafürdő, borogatás).
Az illóolajok betegségek esetén történő öncélú használatakor figyelembe kell vennünk azt, hogy azokkal a szakszerű diagnózis és az orvosi kezelés nem helyettesíthető!
wellnesscsodak.hu - Dr. Babulka Péter - 2006-10-29
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach és benzo blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás és környezetvédelem jegyében