GYAKORI KÉRDÉSEK A DEPRESSZIÓRÓL
Betegség-e a depresszió?
A depresszió felfogható betegségként. Egyes esetekben minden külső hatás nélkül jelentkezik, más esetekben egy környezeti károsító tényező - a lelki stressz - okozhatja. Mint a betegségek általában, jól körülírható tünetek formájában jelentkezik. Mint betegséget, különböző módszerekkel sikeresen kezelni lehet. Kezelése azonban nemcsak gyógyszerrel történhet, pszichoterápiával ("beszélgetős terápia") is kezelhető. Fontos azonban, hogy a "beszélgetős terápiát" képzett szakember alkalmazza, és az, hogy olyan "beszélgetős terápiát" alkalmazzon, mely a depresszió kezelésében bizonyítottan hatékony.
Örökölhető-e a depresszió?
A depressziós esetek valóban gyakoribbak lehetnek egyes családokban, de ez nem feltétlenül örökletes tényezőkre vezethető vissza, meghatározóak lehetnek a hasonló körülmények, a családra jellemző gondolkodásmód, tehát egyáltalán nem nagy a valószínűsége annak, hogy a depressziósok gyerekei szintén depressziósak lesznek.
Hogyan ismerhetem fel a depressziót?
A depressziónak jól meghatározható tünetei vannak. Ha az a gyanúm, hogy depresszióra jellemző tüneteim vannak, ezt leellenőrizhetem egy teszttel is. A teszteredmény azonban nem jelent depressziót, csak ennek gyanúját, a pontos diagnózist bízzuk szakemberre!
Kihez fordulhatok?
1) Háziorvos, üzemorvos.
2) Helyi pszichiátriai, pszichológiai vagy mentálhigiénés szakrendelés.
3) Helyi segítő szolgálatok.
Mi történik a "beszélgetős terápia" keretein belül?
A kliens és a terapeuta közös megegyezés alapján határozza meg, miről lesz szó. A terápia célja az, hogy a kliens önállóan meg tudjon birkózni saját depressziós gondolataival, erre tanul módszereket a terápiás beszélgetésben. Nem kell olyan dolgokról beszélnie, amiről nem akar, és "nem vájkálnak a lelkében" sem.
Egyedül leszek-e egy terápián?
A depresszió kezelése legtöbb esetben egyéni terápia, vagyis csak ketten vannak jelen, a kliens és a terapeuta. Egyes esetekben csoportterápia is lehetséges, de csak a kliens kifejezett kérése alapján. Ilyenkor hasonló problémájú emberek (6-15 főig) vesznek részt a csoportban, egy terapeuta vezetésével. Ennek a módszernek egyik előnye az, hogy a terápián túl a hasonló problémával küzdő emberek egymást is támogathatják problémájuk leküzdésében.
Meddig tart egy terápia?
Az egyéni terápia időtartama 30 perc és egy óra között mozog. A csoportterápia időtartama egy órától 2 óráig terjedhet.
Lehet-e egy terápiának is negatív hatása?
Az egyetlen negatív hatás terápia során az lehet, hogy miközben nincs megfelelő tüneti javulás, a terápia változatlanul megy tovább, vagy a kliens megszakítja a kezelést, mert úgy érzi, a terápia nem működött. Itt két fontos dologról kell beszélnünk:
1) Mind gyógyszeres, mind pszichoterápia esetén a javuláshoz idő kell, a javulás mindkét terápia esetén a második hét körül kezdődik, de nyilvánvaló jelei sokszor csak az első hónap végére vannak. Az tehát, hogy eleinte nincs változás, természetes jelenség, és nem a terápia hatástalan.
2) Ha a fenti két hét, egy hónap után sincs javulás, az már teendőt igényel, de ez is csak annyit jelent, hogy változtatni kell a módszeren (vagy emelni kell a gyógyszer mennyiségét, vagy gyógyszert kell váltani, vagy más pszichológiai megközelítést kell választani, vagy a gyógyszeres és pszichoterápiát kombinálni kell). Ha nem érzünk változást egy hónap után sem, azt jeleznünk kell kezelőorvosunknak vagy a pszichoterápiát végző személynek, de semmiképp sem szabad a kezelést a látszólagos sikertelenség miatt megszakítani!
Ha már meggyógyultam, visszatérhet a depresszió?
A depresszió az esetek egy részében visszatérhet, de ez egyáltalán nem törvényszerű! Attól is függ sok esetben, mi történik velem a jövőben, hiszen a negatív életesemények depressziót okozhatnak, attól függetlenül is, voltam-e már depressziós vagy sem.
Vajon hogy reagál a környezetem arra, hogy pszichiáterhez, pszichológushoz járok?
A világ sokat változott az utóbbi időben, ma már nem szégyen pszichológushoz, pszichiáterhez járni, sőt sok helyen egyenesen divattá vált (elég csak néhány amerikai filmet megnézni). Ma már a pszichiátriára járók töredéke küzd csak elmezavarral, többségüknek hangulati vagy egyéb problémájuk van.
depressziostop.hu/gyakori_kerdesek