A benzodiazepinek csoportjába tartozó oxazepam, a világszerte évtizedek óta legszélesebb körben használt szorongásoldók egyik változata (hatóanyaga), fokozza bizonyos idegközpontok gátlását (központi idegrendszeri depresszáns), így idézve elő az átmeneti, múló ellazulást az izmokban és ideiglenes ellazulás érzést az agyban.
A svéd Umea Egyetem szakemberei Tomas Brodin vezetésével az oxazepam hatásait kutatták természetes élővizekben. Svédország legsűrűbben lakott részén áthaladó Fyris folyóban, Uppsalánál mérték az oxazepam koncentrációját.
Kimutatták, hogy a csapósügér (Perca fluviatilis; Finország nemzeti hala) hatszor nagyobb koncentrációban halmozza fel izmaiban (húsában) a BZD-t, mint amennyit a folyóvízben mértek - írták a Science című tudományos folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmányukban.
Az oxazepam hasonló mértékű koncentráció fokozódását mutatták ki természetes vizekben szerte a világon a lakott települések közelében - mondta Micael Johnson, az Umea Egyetem ökológusa, a tanulmány társszerzője.
A szakemberek ezután akváriumba helyezett fiatal csapó sügereket kétféle koncentrációban tették ki oxazepam hatásának: a Fyris folyóban mért kétszeresét, valamint majdnem ezerszeresét adagolták nekik. Már az alacsonyabb szintű hatóanyag is drámaian megváltoztatta a halak viselkedését.
A csapó sügér normális esetben ragaszkodik a megszokott, kiismert környezethez. (Nem szivesen "lép ki" a komfortzónájából.)
A nyugtatóval kezelt hal azonban ideiglenesen megváltozott: "kockázat-kerülőből" "kockázat-keresővé" vált és elindult az ismeretlen környezet felé. Miközben a nem begyógyszerezett sügér saját fajtársaival "barátkozott", a begyógyszerezett elfordult tőlük. Táplálkozása is megváltozott, falánkabban falta fel az akváriumban lévő kishalakat.
A szorongásoldó-nyugtatószerek a félelemérzetet csökkentésével hatnak, miként az (etil) alkohol. A csapó sügerek úgy viselkedtek, mint azok az emberek, akik az alkohol hatására nem "csendes részegek" lesznek, hanem fékevesztetten (!) agresszíven tombolni-rombolni kezdenek. Vagy, mint azok a benzó-szedők, akiknél a nyugtató éppen ellentétes hatást vált ki...
Ha a benzodiazepineknek hasonló hatása van természetes körülmények között is, az megváltoztathatja az édesvizek ökoszisztémáját. Ha például a fiatal sügér több algával táplálkozó planktont fal fel, az az alga elszaporodásához, algavirágzáshoz vezethet - magyarázta Johnsson. A szakember azonban felhívta a figyelmet arra, hogy egyelőre nem ismerik az oxazepam hatásait természetes környezetben.
Az oxazepám ezzel felkerült a gyógyászati termékek azon növekvő listájára, amelyek esetében a jelenlegi szennyvízkezelési módszerek hatástalanok.
A fogamzásgátlókban lévő 17-béta ösztradiol és a fluoxetin* antidepresszáns hatóanyagáról már kimutatták, hogy megváltoztatja a tűzcselle díszhalfaj (Pimephales promelas) magatartását, a gyulladáscsökkentő ibuprofen pedig a zebrahal (Danio rerio) magatartására hat ki - olvasható a Nature tudományos folyóirat hírportálján.