
A nyugtatók (szorongáscsökkentők, feszültségoldók) és altatók Hazánkban is széleskörűen használt, legális, de receptköteles drogok (pszichoaktív szerek).
Még mindig túl sokszor, túl sokat és túl sokáig írják fel, ill. használják ezeket, jelentősen megnövelve ezzel a gyógyszerfüggőség kialakulásának rizikóját.
Hat éve már írtam erről a témáról: Hogyan kerülheti el a pszichiátriai szerek okozta függőséget? A gyógyszerfüggőség megelőzése aktuális most is, ezért újra elővettem...
A következő 12 szabály betartása segít abban, hogy felelősségteljesen szedje-e szoros orvosi kontrollt igénylő szereket elkerülve ezzel számos mellékhatás mellett a gyógyszerfüggőséget is.
1. szabály: Csak megfontolt és hozzáértő orvos javaslatára szedje ezeket a pszichiátriai szereket. Kerülje az öngyógyszerezést (kémiai „megküzdést”).
2. szabály: Mindig kérdezze meg a gyógyszert felíró orvosától, hogy:
♦ Mennyi ideig szedheti és majd hogyan hagyhatja abba őket?
♦ Milyen alternatív stresszkezelési módszert javasol a feszültségcsökkentő helyett?
♦ Milyen nem-gyógyszeres és más pszichoaktív szerektől (alkohol, egyes drogok) mentes módjait javasolja a pihentető alvásnak?
♦ Milyen alternatív stresszkezelési módszert javasol a feszültségcsökkentő helyett?
♦ Milyen nem-gyógyszeres és más pszichoaktív szerektől (alkohol, egyes drogok) mentes módjait javasolja a pihentető alvásnak?
Természetesen ezek az alternatív módszerek hatása nem lesz annyira gyors, mint az altatóké, ám cserébe: veszélytelenek. Ne legyen rest, változtatni veszélyes szokásain – érdemes.
3. szabály: Csak az Önt jól ismerő kezelőorvosa receptjére váltson ki pszichiátriai szert, ne szerezzen be egyéb forrásokból (ismerősök, internet, feketepiac, másik orvos).
4. szabály: Minél idősebb valaki, annál rövidebb ideig és kevesebb nyugtatót/altatót szabad szednie.
5. szabály: Ha kevésnek érzi önmagát problémái megoldásához, kérjen valódi segítséget (családi, társadalmi támogatás). A „lesz@rom” tabletták szedése csak tompítja – ideig-óráig – a negatív érzéseket, de a kiváltó okokra nem hat.
6. szabály: Soha ne szedjen a kezelőorvosa által javasoltnál (előírtnál), vagy a napi maximális dózisnál (lásd: a Betegtájékoztatót) több szorongáscsökkentőt és/vagy altatószert!
7. szabály: Lehetőleg intermittálva, heti pár napos kihagyással, vagy legalább dóziscsökkentéssel szedje e szereket a megadott időpontig.
8. szabály: Soha ne szedjen nappal altatót nyugtatónak. Éjszakára pedig, ha nagyon muszáj, átmenetileg altatót szedjen a feszültségoldók (Xanax, Frontin, Alprazolam Sandoz stb.) magasabb dózisa helyett.
9. szabály: Amennyiben több, mint 2 hete, a napok nagy részében: lehangolt, kedvetlen, örömtelen stb. (tehát elképzelhető, hogy depressziós; lásd: Depresszió önkitöltő tesztek), különösen figyeljen oda, hogy orvosa minimalizálja a BZD-ek javaslatát (napi adag, szedés időtartama). Ezek ugyanis megfelelő terápia (pszichoterápia, antidepresszáns) hiányában fokozhatják a depressziót, ahelyett, hogy csökkentenék!
10. szabály: Kerülje el a gyógyszer túladagolást! Ne szedjen pszichoaktív gyógyszert azért, hogy „kiüsse” magát, vagy eufóriát éljen át. Ne használja őket rekreációs szerként.
11. szabály: Soha ne keverjen különböző központi idegrendszeri depresszánsokat (pl.: feszültségcsökkentőket és/vagy altatókat alkohollal), mert megsokszorozódhat kábító, koncentrációt-, mozgáskoordinációt zavaró hatásuk.
Mi az oka a (mellék)hatás sokszorozódásnak? A leggyakrabban alkalmazott nyugtatók (benzodiazepinek, BZD-k) és altatók (Z-szerek), az alkoholhoz hasonlóan felerősítik az agy legelterjedtebb, gátló idegingerület-átvivő anyaga (GABA) nyugtató, altató stb. hatásait.
12. szabály: Soha ne szedjen altatót, nyugtatót, ha néhány órán belül fokozottan balesetveszélyes, nagy odafigyelést, gyors reflexeket, alacsony reakcióidőt igénylő munkát végezne (pl.: magasban dolgozna, gépjárművet vezetne), vagy sportolna.
Ugyanis könnyen balesetet, sérülést szenvedhet, amire majd jó eséllyel, részben éppen ezeket a gyógyszereket fogják felírni az orvosok.
+1 REMÉNY: Ha már lekésett a gyógyszerfüggőség megelőzéséről (a fizikai függőség jeleit: akut megvonási tüneteket észlel) – haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát. Ekkor is van segítség!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | életvezetési (life) coach | blogger
gyógyszer leszokási tanácsadó
Benzo Blog elindítója és szerzője - a társadalmi felelősségvállalás jegyében
Kérem, ne feledje el a Benzodiazepin (BZD) szedési kérdőívet megnézni!!