2016.05.18.
A benzodiazepin-szedéssel, BZD-függőséggel kapcsolatban számtalan tévhit, hibás elképzelés, közhiedelem kering a fejekben.
Felfrissített Benzó Blog bejegyzésünkkel ebben az összevisszaságban, zűrzavarban próbálunk rendet teremteni.
A következő napokban a kilenc leggyakoribb benzodiazepin (BZD, benzó) szedési mítoszt vesszük górcső alá. Ne üljön fel egyetlen egynek sem.
Első tévhit: A BZD-függőség kialakulásáért mindenki maga felel.Tévhit 1: A BZD-függőség kialakulásáért mindenki maga a felelős
Az első
benzodiazepin (
benzó) nyugtató (
Xanax,
Frontin,
Rivotril,
Rilex, stb.), ill. altató tabletták (
Eunoctin,
Dormicum,
Lendormin,
Brotizolam,
Signopam,
Gerodorm) bevétele (lásd:
Benzodiazepin Szedési Kérdőív) szabad választás.
Kezelőorvos írja fel, javasolja önként, szakmai meggyőződésből. Felíratják a kezelőorvossal, mint olyan szert, amiről "csupa jót hallottak". Kölcsönkérik a szomszédtól, munkatárstól valamilyen váratlan
stresszhelyzetben, stb.
Kezdetben a
benzó szedő még szabadon dönt arról, hogy kiváltja-e a kapott receptet, és ha kiváltja, akkor a gyógyszeres szekrényben landol-e kibontatlanul, vagy egytől-egyig beveszi az összes felírt tablettát.
A
BZD-t szedő kezdetben még önként (a
benzodiazepin megvonási tünetektől való rettegés nélkül), szabadon dönt arról, hogy kér-e még
nyugtatót,
altatót a nagyi, szomszéd, barátok otthoni vagy táskában lapuló készleteiből.
***
Nagy
nyugtató (
szorongásoldó) dózisok,
hosszútávú és
rendszeres szedését követően, azonban a
szorongáscsökkentő szedés fölötti kontroll legtöbbször elvész. Pont úgy és pont azért, mint az alkoholnál az ivás fölötti uralom.
A
benzodiazepin típusú altatók,
szorongásoldók az alkoholhoz hasonlóan szer
toleranciát, majd a
függőség-csapdájából csak nehezen kiengedő
megvonási tüneteket okozhatnak.
A benzodiazepinek (BZD-k), a többi legális és illegáli pszichoaktív szerhez hasonlóan, felborítják az agy, stressz hatására amúgy is megváltozott, kémia egyensúlyát.
Mint azt mindannyian tudjuk: a legális és illegális pszichoaktív és addiktív szereket "stressz csökkentőként" próbálják bevetni az orvosok, ill. bevenni az emberek.
Az agy a napi nyugtató | altató adag nagyságától, az alkalmazás időtartamától, a gyógyszerbevételek sűrűségétől és az egyéni érzékenységtől függően, egy idő után, képtelen benzodiazepinek nélkül normálisan működni.
Megjelennek a benzodiazepin-függőség jelei, a benzó hiánytünetek = a BZD megvonási tünetcsoport.
Emiatt válnak, váltak emberek gyógyszerfüggővé, lettek, lesznek tömegesen „kényszeres” öngyógyszerezők. Jatrogén benzodiazepin függők.
A receptköteles gyógyszerfüggőség (pl. altató-függőség, szorongáscsökkentő-dependencia) a legtöbb esetben nem önkéntes választás, hanem a benzodiazepinek rendszeres - nem feltétlenül nyaklótlan - szedésének a közismert következménye, mellékhatása, melyhez a benzó-tolerancia kialakulásán keresztül vezet az "út".
Fontos: a benzodiazepin típusú szorongáscsökkentők és altatók hosszabb távon terápiás dózisban is kiválthatnak függőséget! Ez az ún. alacsony dózisú benzodiazepin függőség.
Betegtájékoztatás hiányosságai
Ha az embereket korrektül tájékoztatnák a krónikus BZD és Z-szer (a BZD-khez nagyon hasonló, modernebb altató, pl.: Sanval, Somnol, Andante, Stilnox, Imovane) szedés valós veszélyeiről, akkor:
♦ sokan aligha kezdtek volna bele a benzodiazepinek és Z-szerek hosszú távú szedésébe, illetve
♦ soha nem fogadnának el heteken belül másodszor, harmadszor is BZD-receptet kezelőorvosuktól.
A jelenleg általánosan elterjedt gyakorlat mellett nem mondható, hogy a Kliens tájékozott beleegyezését adja a nyugtatók, szorongásoldók (anxiolitikumok) és altatók szedéséhez.
BZD-függőség
A BZD-függőség a világ legelterjedtebb pszichiátriai szerfüggősége. Igen komoly személyes és családi probléma. A benzodiazepin-elvonókúrát sok gyógyszerfüggő beteg nem tudja egyedül végigcsinálni. A benzodiazepinek elhagyását súlyos BZD-függőség esetén, orvosi vezetés mellett sem lehet megoldani a járóbeteg ellátásban, csak kórházi körülmények között.
A "Nyugtató és altató szedési tévhitek" sorozat további bejegyzései:
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, ossza meg a Benzo blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog elindítója és szerzője
Facebook
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
 |
Kérem, jelezze, hogy tetszett! |