A NYUGODT ALVÁS RECEPTJE
Lássuk, melyek azok a tényezők, amelyek segítenek elérni, hogy minden napunkat kipihenten és energikusan kezdjük, ezzel saját és családtagjaink életét is teljesebbé téve.
RAGASZKODJUNK EGY MEGSZOKOTT MENETRENDHEZ!
Az alvást és a fölkelést időzítsük minden nap ugyanarra az időpontra! Az emberek általában nehezen szoknak hozzá az alvás és az ébredés megváltozott időpontjaihoz. A hétvégenkénti hosszabb alvás azonban nem tudja teljesen pótolni a hétközben kiesett pihenést, s így nehezebbé válhat a hétfő reggeli fölkelés is.
A TESTMOZGÁS JÓ DOLOG, DE NEM SZABAD TÚL KÉSŐI NAPSZAKRA HAGYNI.
A naponta végzett testmozgás az egészséges alvás egyik közismert kulcsa. Kevesebben tudják azonban, hogy az edzést az elalvás előtt 5 - 6 órával érdemes végezni.
KERÜLJÜK A KOFFEINT ÉS A NIKOTINT!
A kávé, a kóla-félék, bizonyos teák és a csokoládé koffeint tartalmaznak, melyeknek hatása akár 8 órán keresztül is eltarthat. Néha egy délután elfogyasztott csésze kávé is megnehezítheti az esti elalvást. A dohányzók pedig jól tudják, hogy a nikotin milyen nyugtalan alváshoz vezethet, nem beszélve arról, hogy a nikotinéhség korai kelésre ösztönöz.
KERÜLJÜK AZ ALKOHOLT ALVÁS ELŐTT!
Sokan gondolják, hogy egy ital elfogyasztása elalvás előtt csak segíthet, valójában azonban a mély alvás, és a gyors szemmozgás szakaszától foszt meg, éber álomban tartva bennünket. Ilyenkor előfordulhat, hogy az éjszaka közepén felébredünk, amikor az alkohol hatása már kiment.
KERÜLJÜK A KIADÓS ÉJSZAKAI LAKMÁROZÁST!
Valami könnyű harapnivaló még belefér, de a nagy lakmározás utáni emésztés már megzavarhatja nyugodt álmunkat. A túl sok folyadék szintén okozhat gyakori felkelést a vizelési inger miatt.
HA LEHETSÉGES, NE SZEDJÜNK OLYAN GYÓGYSZERT, AMI KÉSLELTETI VAGY MEGZAVARJA AZ ALVÁST!
Néhány - a szívre, vérnyomásra, asztmára, köhögésre, megfázásra, allergiára - alkalmazott gyógyszer könnyen megzavarhatja az alvás egyes szakaszait. Ilyen gondok esetén érdemes gyógyszerészünknél érdeklődni, melyik szer okozhatja az említett álmatlansági tüneteket.
NE SZUNYÓKÁLJUNK DÉLUTÁN 3 UTÁN!
Az ilyen szundításokkal bepótolhatjuk ugyan az elveszett alvásmennyiséget, mindenképp megnehezítjük azonban az éjszakai elalvást.
RELAXÁLJUNK LEFEKVÉS ELŐTT!
Ne zsúfoljuk annyira túl a napjainkat, hogy ne maradjon idő lazításra. A pihenés, az olvasás és a zenehallgatás egyaránt az elalvás előtti szertartás része kell, hogy legyen.
VEGYÜNK FORRÓ FÜRDŐT LEFEKVÉS ELŐTT!
A forró fürdő utáni testhőmérséklet csökkenés miatt álmosabbnak érezzük magunkat, maga a fürdő pedig megnyugtatja, ellazítja az embert.
VÁLASSZUK A LEGMEGFELELŐBB HELYSZÍNT ALVÁSUNKHOZ!
Szabaduljunk meg mindentől, ami eltereli a figyelmünket az alvásról, ami zajt kelthet, ami erős fényt ad, amitől kényelmetlen az ágy, esetleg túl meleg a szoba. Enyhén hűvös szobában kellemesebb az alvás, mint a melegben. A tv, a számítógép szintén zavaró eszközök lehetnek. Egy kényelmes ágymatrac és nem túl puha párna biztosíthatja a nyugodt, pihentető alvást.
FONTOS A MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ NAPFÉNY!
A napfény kulcsfontosságú az alvásidő szabályozásában, ezért nagyon hasznos, ha minden nap legalább 30 percet töltünk szabad levegőn és élvezzük a napfényt. Ha lehetséges, ébredjünk reggelente napfényre, vagy nagyon világos lámpára. Az alvásszakértők azt javasolják, hogy ha problémáink vannak az elalvással, akkor reggelente menjünk ki egy órára a napra.
NE FEKÜDJÜNK ÉBREN AZ ÁGYBAN!
Ha több, mint 20 perce ébren forgolódunk, és nem tudunk elaludni, akkor keljünk föl és fogjunk hozzá valami megnyugtató tevékenységhez, míg ismét el nem álmosodunk. Az idegesítő érzés, hogy nem sikerül elaludni, csak még jobban megnehezíti az elalvást.
HOSSZANTARTÓ ALVÁSPROBLÉMÁK ESETÉN FORDULJUNK ORVOSHOZ!
Ha hosszú ideig rendszeresen fáradtnak érezzük magunkat napközben, még annak ellenére is, hogy a fenti szabályokat betartva eleget aludtunk, akkor elképzelhető, hogy alvászavarunk van. Egy jó háziorvos vagy alvásspecialista ebben az esetben sokat segíthet.